Рафаель - це самий запальний, швидкий на розправу з чотирьох братів-Черепашок. Він не любить складних планів і відразу йде в лобову атаку. Рафаель використовує пару сай як основна зброя, хоча історично саи ніколи не використовувалися ніндзя, оскільки ця зброя кобудо вперше з'явилося на Окінаві. У серіалі «Нова мутація» саи Рафаеля скріплені разом і утворюють зброю, схожу на посох. Зазвичай грає роль «крутого хлопця», однак неодноразово було показано, що він насправді відчуває сильну прихильність по відношенню до своїх братів. Озброєний двома саямі. Йому прийнято приписувати такі риси характеру як агресія, похмурість і бунтарський дух. Помітно, що Рафаель - найсильніший боєць з Черепашок. Хоча Леонардо завжди був найбільш вмілим, Рафаель фізично сильніше його, і він багато разів перевершував Леонардо, доводячи це. Рафаель - улюблена Черепашка одного з творців - Кевіна Истмена.
Зі старшим братом Леонардо у Рафаеля кілька напружені відносини, оскільки той є загальновизнаним лідером. В цілому йому, мабуть, подобається відчувати екстремальні емоції. Його назвали на честь Рафаеля Санті.
Рафаель незмінно зображується як самий агресивний з усіх чотирьох Черепашок. Незважаючи на гарячий темперамент, серце в нього добре, він часто допомагає людям, які потрапили в біду. Однак він вороже налаштований по відношенню до поліції, вважаючи, що вони погано роблять свою роботу, і бере закон в свої руки, щоб допомогти іншим, навіть якщо це може поставити під питання присутність його сім'ї в місті.
Зростання і вага Рафаеля (1,52 м, 77 кг) вважаються канонічними для фільмів, оскільки взяті з T Файли - спеціального доповнення на DVD з першим фільмом.